İçeriğe geç

Türkiye’de Yanık Tedavisinde Geleneksel Olarak Kullanılan Bitkiler

Lisans bitirme tezim, sevgili danışman hocam Prof. Dr. Afife Mat‘ın ilgisi ve desteğiyle İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’nün dergisi SABİAD (Sağlık Bilimlerinde İleri Araştırmalar Dergisi)‘da yayınlanmıştır. Bu ilk yayınımı heyecan ve mutlulukla sizlerle paylaşıyorum. İyi okumalar dilerim.

Türkiye’de Yanık Tedavisinde Geleneksel Olarak Kullanılan Bitkiler

Özet:

Yanık, hayati tehlikelere varabilen ciddi ve acı veren bir yaralanmadır. Yanık yarasına ilk müdahale ve yara bakımı önemlidir. Çağlar boyunca yanık tedavisinde kullanılan birçok farklı yöntem arasında yer alan ve halk arasında yoğun kullanımı olan bitkilerin günümüzde de tedavi amaçlı kullanımı devam etmektedir. Bu çalışmada Türkiye’nin etnobotanik araştırmaları incelenerek halkın yanık tedavisinde kullandığı doksan yedi tür bitki tespit edilmiştir. Bu bitkilerin yanık ve yara iyileştirici aktivitelerinin ya da bu iyileşmeyi destekleyici olabilecek farmakolojik ve biyolojik aktivitelerinin yer aldığı araştırmalar derlenmiştir. Özellikle Hypericum perforatum, Sesamum indicum, Brassica oleracea, Plantago major, Sambucus nigra, Aloe vera gibi bazı türlerin içerdikleri fitokimyasallar sebebiyle antimikrobiyal, antienflamatuvar, antioksidan, antinosiseptif, analjezik, astrenjan aktivite göstermek suretiyle yara kontraksiyonu, hücre proliferasyonu, mikrosirkülasyon ve perfüzyonu arttırarak belirgin yanık iyileştirici aktivitelerinin ortaya konulduğu çalışmalar mevcuttur. Elde edilen veriler, bu bitkilerin yanık tedavisinde etkili kabul edildiklerini göstermektedir.

Sağlık Bilimlerinde İleri Araştırmalar Dergisi, Şubat 2019; Cilt 2, Sayı 1

Plants Traditionally Used in the Treatment of Burns in Turkey

Abstract:

Burn is a serious and painful injury, which can be fatal. First aid to burn and its care is of most significance. Plants that are among the many different methods used in the treatment of burn throughout the ages are still being used by people. In this study, Turkey ethnobotanical researches have been examined and found ninety-seven species of plants that people use for burn healing. Researches on burn and wound healing activity of these plants or supportive healing process with pharmacological and biological activities were compiled. There are studies showing that burn healing activities are increased by enhancing wound contraction, cell proliferation, microcirculation and perfusion by demonstrating antimicrobial, anti-inflammatory, antioxidant, antinociceptive, analgesic, and astringent activity of phytochemicals in species especially Hypericum perforatum, Sesamum indicum, Brassica oleracea, Plantago major, Sambucus nigra, Aloe vera. The obtained data indicate that these plants are considered effective in the treatment of burns.

Journal of Advanced Research in Health Sciences, February 2019; Volume 2, Issue 1

Tarih:ECZACILIĞA DAİRMAKALELER

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Merhaba
Geri bildirimleriniz benim için değerli
Siteyi iyileştirmek adına beklentilerinizi ve eleştirilerinizi yazabilir misiniz?
Sıradaki
Geri bildiriminizle ilgili sizinle iletişime geçmemizi isterseniz lütfen e-posta adresinizi yazınız
Geri
Onayla
Geri bildiriminiz için teşekkür ederim