İçeriğe geç

DİYABET ÇAYLARININ İNCELENMESİ RAPORU-2015

PREPARATIN ADI:  Doğadan PLUS-Diabexin

ÜRETİCİ, İTHALATÇI FİRMA: Doğadan Gıda Ürünleri San. ve Paz. A.Ş.

KULLANIM AMACI: Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olmak.

İÇİNDEKİLER:  Zeytin yaprağı –Oleae folium, Dut yaprağı-Mori folium, Tarçın, Cinnamomi cortex, Stevya- Steviae folium, Krom

İÇERİĞİNDE TESPİT EDİLENLER:  Zeytin yaprağı, Dut yaprağı, Tarçın kabuğu, Stevya, Krom kristalleri, tespit edilemeyen gövde parçaları ve yaprak sapları

YORUMLAR:

Preparatta çok miktarda dut yaprağı ve zeytin yaprağı bulunmuştur. Zeytin yaprakları dut yapraklarından derimsi görünüş, kalınlık ve lif parçaları ile ayrılmıştır. Zeytin yaprakları ile ilgili bir sorun gözlemlenmiştir o da bazı zeytin yapraklarının üzerinde siyah lekeler bulunmasıdır. Zeytin yapraklarının uygun şartlarda kurutulmadığı ve buna bağlı olarak üzerinde istenmeyen kirliliklerin oluştuğu sonucuna varılmıştır.

Yeterli oranda krom kristalleri ve tad vermek amacıyla stevya yaprak parçaları mevcuttur. Bunun yanı sıra çok miktarda tarçın kabuğu parçaları mevcuttur. İnceleme sonucunda mantar tabaka bulunmayışı ile bu tarçın kabuklarının seylan tarçın kabukları olduğu sonucuna varılmıştır.

Bunların dışında preparatta bir miktar hangi bitkiye ait olduğu bulunamayan gövde parçaları ve yaprak sapları bulunmuştur.

Preparatın içerik listesinde yer alan bitkiler sadece Türkçe ve İngilizce isimleriyle belirtilmiş, bazı bitkilerin hangi kısımlarının kullanıldığı belirtilmemiştir.

Preparatın hangi koşullarda saklanması ve nasıl kullanılacağı paket üzerinde belirtilmiştir. Ancak preparatta uçucu yağ taşıyan bitkiler bulunmasına rağmen ağzı kapalı bir şekilde demlenmesi gerektiğinden bahsedilmemiştir.

Preparat üzerinde “Sadece eczanelerde satılır.” uyarısı yer almaktadır.

SONUÇ:

Preparatta şeker kontrolünün sağlanması, diyabet rahatsızlığının tedavisinde yardımcı olmak için uygun bitkisel droglar bulunmaktadır. Kronik bir hastalıkta kullanılacak bu bitkisel çay preparatının sadece eczanelerde satılabilir olması eczacının hastasını uyarması ve takip etmesi açısından da kolaylık sağlayacak hasta açısından muhtemel riskleri ortadan kaldıracaktır.

Preparatla ilgili olumsuz olarak söylenebilecek şey ise bazı bitkilerin uygun kurutma şartlarında kurutulmayarak sağlığı olumsuz yönde etkileyecek istenmeyen maddelerin üzerinde yer almasına ortam hazırlamıştır. Bu konuda üretici firma uyarılmalıdır.

Olea europea– Zeytin
Oleaceae

Yayılış: Artvin’den Hatay’a kadar tüm kıyılarımızda yetişir.

Etkin Bileşikler:  tanen, uçucu yağlar, organik asitler ve resin

Etki ve Kullanılış: Yapraklar ve gövde kabuğu; İnfüsyon halinde (%5) iştah açıcı, idrar verici, kabız, tansiyon düşürücü(dal kabuğu), ateş düşürücü etkilere sahiptir. Şeker hastalığına(yaprakları) karşı da kullanılmaktadır.

Morfoloji: Yapraklar kalın ve sert. Belirgin bir ana damar var. Alt yaprak beyaza yakın yeşil, üst yüzü kahve-yeşil renklidir. Üst yaprakta beyaz salgı guddeleri var. Yaprak parçalandığında ipliksi yapılar, lifler görünüyor.

Mikroskobi: Yaprakların alt yüzeyinde papatyaya benzer şekilde tüyler mevcut.

Morus sp. –Dut
Moraceae

Yayılış: Anavatanı Türkistan olan karadut batıda İran, Irak, Türkiye, Akdeniz ülkeleri, Avrupa ve doğuda Çin’e kadar çok geniş bir alana yayılmıştır.

Etkin Bileşikler: Thiamin Kersetin,valerik asit potasyum,rutin pelar gonidin,riboflavin petunidin,morusink vano iizokersetin sanggenon, niacin p-cresol, B1, B2, B3 ve C vitaminlerini içerir. Karadut meyveleri şeker, organik asitler, pektin, müsilaj, tanen.

Etki ve Kullanılış: Taze yapraklar kanamaları durdurmak maksadı ile buruna ve derideki yaralara tampon yapılır.. Kara olan meyvesinin şurubu gargara olarak ağız, diş eti ve boğaz hastalıklarına iyi geldiği gibi bebeklerin yakalandığı pamukçuk hastalığına da iyi gelir. Ağacın yaprakları idrar söktürücü olarak kullanılabildiği gibi ağacın kabukları ve gövdesi de kurt düşürücü olarak ve şeker hastalığı tedavisinde kullanılır.

Meyveleri birçok hastalığa iyi geldiği gibi romatizmal ağrılara, böbreklerdeki ağrılara, kansızlık, stres, yorgunluk gibi rahatsızlıklara da iyi gelir. Uykusuzluğa iyi gelmesi de dutun faydaları arasındadır. Ayrıca bu şifalı meyve pekmez olarak yendiğinde ülser, gastrit gibi mide hastalıklarına iyi geldiği gibi bronşit, astım gibi akciğer rahatsızlıklarına da iyi gelir. Dut faydaları arasında zeka geliştirici özelliği olması ve  çocuklara yedirilmesi tavsiye edildiği de söylenebilir.

Morfoloji: Morus alba yaprak tabanı düzdür. Alt yaprak tüysüz ve derimsi görünümde olmakla beraber yaprak ana damarında tüyler bulunmaktadır. Morus nigra bitkisinin yaprak tabanı düz değil cordat yapraktır, tüylüdür. Morus nigra yaprak üst yüzünde glandular tüyler mevcuttur.

Cinnamomum cassia– Çin Tarçını
Cinnamomi cassiae cortex

Cinnamomum zeylanicum– Seylan Tarçını
Cinnamomi zeylanici cortex

Lauraceae

Yayılış: Çin, Seylan

Etkin Bileşikler: Uçucuyağ, zamk, kumarin, müsilaj, reçine, şeker ve prosiyanidin tip A polimerler

Etki ve Kullanılış: Bitkide bulunan prosiyanidin tip A polimerleri, insülin otofosforilasyonunu geliştirir ve insüline hassasiyeti arttırarak etki gösterir. Ayrıca bitkinin taşıdığu uçucuyağ içerisindeki fenil propanoit ve fenolik yapıdaki (sinnamil aldehir ve metil öjenol) maddelerinin de antidiyabetik etkileri bulunduğu bilinmektedir. Diğer taraftan 79 hasta ile yapılan 4 aylık süren bir klinik çalışmada günde 3 gram tarçın ekstresi uygulanan hastaların açlık kan glukoz seviyelerinde anlamlı azalmalar görülmüştür.

Bunun yanı sıra tarçının şu etkileri de mevcuttur:

– Mide ve bağırsak gazlarını söktürür.
-Hafif doku ve damar büzücü özelliği nedeniyle diyareyi kesici ve peklik vericidir.
-İştah açıcıdır.
-Sindirimi kolaylaştırır.
-Mide bulantıları ve kusma refleksini bastırır.

Morfoloji: Seylan tarçın kabuğu elde edilirken bitki gövdesindeki mantar tabaka soyulur ve buna bağlı olarak Seylan tarçın kabuğu kıvrımlı bir yapıdadır ve lup altında incelendiğinde mantar doku gözlenmemektedir. Bunun yanı sıra Seylan tarçınında Çin tarçınından farklı olarak öjenol maddesi bulunmaktadır.

Çin tarçını ise Seylan tarçınının aksine mantar tabaka soyulmadan doğrudan elde edilir ve sonuçta kıvrımlı değil düz bir tarçın kabuğu  oluşur.

Stevia rebaudiana (Asteraceae)
Stevia, Şeker otu

Yayılışı: Anavatanı Brezilya, Arjantin ve Paraguaydır

Etkin Bileşikler: Steviosit ve Rebaudiosid

Etki ve Kullanılışı: Stevia yıllarca Güney Afrika’da diyabet tedavisinde geleneksel olarak kullanılmıştır. Paraguay halkı ise fertilizasyonu kontrol altına almak için kullanmıştır. Stevia rebaudiana’nın standardize ekstreleri doğal tatlandırıcı olarak kullanılır. Stevia şekerden 250 kat daha tatlıdır ve buna rağmen sıfır kaloridir. Stevia şekerin aksine hazmedildiği esnada insülin salgılanmasına gerek duymuyor ve bu bitkiden elde edilen özsu, kan şekerini düzenleyici olarak da kabul ediliyor.

Ayrıca diş üzerinde plak oluşumunu yavaşlattığı ve çürük önleyici özelliği olduğu hayvanlar üzerinde yapılan denelerle tespit edilmişir.

Krom

Bu temel mineral karbonhidrat metabolizmasında önemli bir rol oynamaktadır, bunu “glukoz tolerans faktörü” (GTF) ismindeki özel bileşkeni oluşturarak gerçekleştirmektedir. GTF’ye bağlı besinler kan şekeri oranında önemli birer rol oynamaktadırlar. GTF’nin öncellikli işlevi insülinin etkisini arttırmaktır. İnsülin şekeri (glukozu) enerji olarak kullanılacak hücreye taşımakla yükümlü olan hormondur.

-Kan şekerini ve insülin seviyesini normalde tutar

-Kolesterolün normal seviyelerde kalmasını sağlar

Yüksek oranda krom barındıran besinler :

Göbek salata, Soğan, Domates, Bira mayası, İstiridye, Ciğer (sakatat), Tam tohumlar, Kepek, Patates krom açısından oldukça zengin kaynaklardır

İlaç ve besinlerle etkileşim: Krom takviyesi kan şekerinin düşmesine yol açabilmektedir. Eğer insülin ya da ağızdan glükoz düşürücü bir ilaç alıyorsanız, krom takviyesi almadan önce doktorunuza danışın. Bu durumda kan şekerinizin çok düşmesini önlemek için ilaç dozunu arttırmanız gerekebilir.

Kalsiyum ve anti asit takviyelerinde bulunan kalsiyum karbonat kromun emilimini azaltmaktayken aspirinin ise krom emilimini kolaylaştırdığı düşünülmektedir.

Besinlerle etkileşim: Basit şekerler açısından zengin diyetler kromun idrar yoluyla atılımını arttırmakta ve bedeni ihtiyaç duyduğu kromdan mahrum bırakmaktadır. Tam tahıllı dietlerse, tam tahılın içinde kroma bağlanarak çözülmeyen bir bileşim oluşturan fitik asit denen bir madde bulunduğundan kromun emilimini zorlaştırmaktadırlar.

Ancak tam tahıllıların içinde yüksek oranda krom bulunmakta ve fitik asit tam tahıllılardan krom alımını engellememektedir. Sonuç olarak tam tahıllılar açısından zengin bir diyet krom eksikliği oluşturma riskini oluşturmamaktadır. Askorbik asit (C vitamini) krom emilimini arttırmaktadır.

.                                                                                 

Tarih:ECZANELERDE BİTKİLERİN GÜVENLİ KULLANIMI

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir